10:00 - 18:00 Понеділок - П'ятниця
Замовити тур

Дністровський каньйон

Дністровський каньйон

Загальна довжина його наближається до 250 км, що забезпечує Дністровському каньйону серед найбільших каньонів не лише України, а й Європи.

Дністровський каньйон, згідно з рішенням всеукраїнського Інтернет-опитування, оголошений 26 серпня 2008 року, визнаний одним із 7 природних чудес України.

Зберегти внаслідок специфічної геологічної будови місцевості, а також тектонічні рухів та процеси водної та вітрової ерозій.

На території канйону знаходиться чищення об'єктів природно-заповідного фонду України, зокрема

Національний природний парк «Дністровський каньйон»

Регіональний ландшафтний парк «Дністровський каньйон»

Регіональний ландшафтний парк «Дністровський»

Бакотська затока

Каньйон штаб-квартири в західній частині України, що лежить біля і правий бік каньйону на різних областях: лівій - Тернопільській та Хмельницькій, і правий - Івано-Франківській та Чернівецькій.

В Івано-Франківській області Дністровський каньйон знаходиться в Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому та Городенківському районах. У Тернопільській області каньйон охоплює райони: Монастириський, Бучацький, Заліщицький та Борщівський. У Чернівецькій - це Заставнівський та Хотинський райони, а у Кельменецькому та Сокірянському Дністровському каньйоні менш помітний, аніж у решті районів. На території Хмельницької - Кам'янець-Подільський та Новоушицький.

Відслонення Дністровського каньйону

У долинах Дністра та його приток відтворюється потужний комплекс осадових товщ від наймолодших - антропогенних - і до найдавніших - силурійських - відкладів палеозойської ери.

Каньйон починається в районах села Петрилів Івано-Франківської області унікальним відслоненням юрського періоду, а закінчується поблизу села Трубчин Борщівського району Тернопільської області найбільшим у світі відслоненням силових порід.

На правому березі Дністра неподалік села Буківна, а також на лівому, на Татунській горі біля села Діброва Івано-Франківської області, відслонюються різні породи мезозойської ери - відклади верхньої юрисдикції, що є єдиним подібним відсловленням на значній площі Східно-Європейської платформи. Ці відклади, представлені переважно жовтувато-білими, доломітизованими, органогенно-власницькими та оолітовими вапняками, забезпечують відбитки кількох видів, що виявляються на морських водоростях та різноманітному комплексі викопної фауни.

На території Дністровського каньйону створено три типи рельєфу: скульптурно-ерозійний, гірбисто-горбогірний та акумулятивно-рівнинний (переважно на правобережжі).

За свідченнями українського вченого В. І. Гаврилишина, на території Дністровського каньйону присутній своєрідний, владний лише цей районний ендемічний, пізньоюрський комплекс морських організацій. Він вказує, що серед 179 видів, вивчених А.Альтом ще 1881 року, 125 виявив новини, вперше описані в літературі.

Найбагатшими на залишках викопних організацій є відслонення юрських вапняків біля села Буківна (159 видів) та Татунської гори.

У Дністровському каньйоні збереглися еталоні відслоненого силуру та дівчини.

Унікальні є дністровські травертинові скелі з природними чи рукотворними печерами. Здавна деякі з них були пристосовані під печерні храми та монастирі. Одним із таких печерних монастирів був кам'яний грот «Скеля монахів», що біля села Литячі на лівому березі Дністра.

Національний природний парк «Дністровський каньйон»

Найдавніші пам'ятки природи Дністровського каньйону - скелі дівчачого геологічного періоду (вік - 350—400 млн років), очищення водоспадів, широкі райони, мішани та соснові ліси, цілющі джерела.

Місцеві заповідники: Урочище Криве, Червона гора, Хмелівська стінка. На лівому березі Дністра з Хмелевого Подільської глибоким яром тече потічок, створюючи каскад водоспадів висотою до 6-8 м. Поряд із селу Нірків Заліщицького району знаходиться 16-метровий Джуринський водоспад.

Гора Велика Говда

Біля заповідної Червоної гори між селами Берем'яни і Сокілець височіють, вкриті лісом, два пагорби - Велика і Мала Говді. Біля них у 1930-х рр. діяв туристичний притулок для водних туристів, які сплавувались річкою на човнах і байдарах.

У Дністровському каньйоні існує своєрідний мікроклімат. Зима у ньому є м'якою та малосніжною. На кругах і берегах снігу довго не підтримується, оскільки при долевій температурі на декількох градусах віща за рівнину. Весна у каньйоні приходить на 1-2 тижні раніше, ніж на території решти Покуття та Поділля. Літо - помірно спекотне, а грозові дощі тривають недовго.

Притоки Дністра на відрізку каньйону

Праві притоки

На відрізку каньйону правила притоки коротких, мають довжину всього від 6 до 16 кілометрів, за винятком лише річки Тлумач. Вони маловодні і течуть здебільшого у вузьких долинах-ярах.

Лівобережні притоки відзначають свою велику величину і водність. Початок свого беруть із джерел і незначних заболочених озерець, протікають під Подільською височиною, з півночі на південь, глибоко врізуються в плато, створюючи в південній частині Тернопільської області високі каньйоноподібні долини. Завдяки річкам Золота Ліпа, Стрипа, Серет, Коропець, Нічлава та Збруч води Дністра на відрізку каньйону помітно збільшуються.

Молодило руське на Червоному горі

Високі ліві береги річки вкриті рідкісною рослинністю, що за свою різноманітність перевершує Кременецькі гори та Подільські Товтри.

Багатими на рослинність - це схилі каньйону, прибережні луки та поля. Серед рослин є багато реліктових, ендемічних та рідких видів, таких як, наприклад, лілія лісова, горицвіт, первоцвіт, ромашка лікарська, молоде руське, ефект двоколоса, яєчний білий, мігдаль степовий, цибуля круглонога, зіновати підільська, таволга польська, клокистка ковили волосиста, пірчаста, периста та вузьколиста, сні великий і чорніючий та ін. Також на території парку зустрічаються рослинні угруповання, занесені до Зеленої книги України, наприклад, формації ковила волосистої, вузьколистої та пірчастої, асоціації скельно-дубових лісів. Значна кількість цих рослин занесена до Червоної книги України.

Ящірка з Червоної гори

Ящірка в кам'яному кар'єрі поблизу урочища «Вірліська» на західному околиці села Жнибороди

Водоспад Дівочі сльози

Раковецький замок

Різноманітним є тваринний світ каньйону. У лісах водяться козулі, зайці, борсуки, лисиці, вепри, білки та інші тварини. На кам'яних схилах і в чагарниках живуть ящірки, мідянки, гадюки, вужі.

Десятки видів птахів освоїлись у лісах, луках, річних заплавах і на схилах стрімких пагорбів (зозулі, соловейки, дятли, ластівки, дикі качки та гуси, мартині, сірі та білі чаплі, чорні лелеки, круки, яструби, шуліки тощо).

У річці Дністер є 40 видів риб: короп, підуст, окунь, сом, марена, лящ, судак, щука, верховодка та багато інших. Велика кількість жаб і раків свідчить про допустиму екологічну чистоту дністровської води. У порівнянні з іншими великими річками, Дністер вважається однією з найчистіших річок Європи.

На території Дністровського каньйону зустрічається багато рідних та зникаючих видів комах, понад 50 із яких занесені до Червоної книги України. Серед цих видів: красуня-діва, дозорець-імператор, кордулегастер кільчастий, кошеніль польська, пахучий і волохатий стафіліни, жук-самник, вусачі великий, дубовий, західний та мускульний, земляний хрестоносець, махаон, аполлон, мімозина, браженець мертва голова інші .

2008 року під час всеукраїнського Інтернет-опису Дністровського каньйону визнано одним із семи чудес України. Ця пам'ять природи вражає своїх скелеїв, численними водоспадами, листяними та сосовими лісами, цілющими джерелами, а також різноманітними флори та фауни. Вслуховуючи складність рельєфу, найзручніші туристи споглядають красу каньйону з акваторії Дністра. Донедавна зробити це можна лише під час сплаву річкою на плотах та катамаранах. Відтепер для туристів відкриється ще одна можливість - побачити каньйон з палубів унікального корабля «Юрій», який ходитиме і керівникам.

Найпопулярніші туристичні маршрути у Дністровському каньйоні - на ділянці між смт Коропцем та м. Заліщиками.

До 1960-х років Дністер був судноплавною річкою аж до Галича. Попри те, що з часом річка обміліла і води стало занадто мало для походження кораблів. Команда ентузіастів на чолі з винахідником Юрієм Шпіцером взялася за розробку судна, яка могла б ходити і керівникам Дністра. Ідея створення такого судно спочатку дивувала інженерів, інакше в підсумку таки з'явився корабель «Юрій» - двопалубне судно завдовжки 12 м, завширшки 5 м і вагою 20 тонн. Унікальність корабля в тому, що через легку конструкцію, плоскому дні та спеціальні гребні колеса судно дають осадку загалом 30 см, що дозволяє проходити мілководдя. Така конструкція судна дозволяє йому рухатися як для цієї технології річок, так і проти.

Місцем базування корабля обрано село Раковець Городенківського району, яку власники компанії називають портом. Ініціатори проекту викупили на березі Дністра земельну ділянку, де планують побудувати базу відпочинку для туристів. Урочисте відкриття «порту Раковець» відбулося 4 липня. Метою організаторів є залучення туристів, які сплачують річкою на плотах, охоплюють порт і приєднуються до його інфраструктури.

Раковець обрати не можна через те, що тут зручно прилаштувати корабель, а тому тому, що в селі в селі є руїни Раковецького замку - пам'ятки архітектури. Цей замок був побудований 1650 року.

У липні 2014 року в селі Долина пройшов письменницький фестиваль «Дністровський каньйон», участь у якому взяли два десятки літераторів з усієї України: зі Львова, Києва, Суму, Хмельницького, Вінниіці і навіть Харкова, окрім Олени Тітко, Мідна, Наталя Бельченко, Олександр Ткачинський, Анжи Богаченко, Олександра Шаліна. Голова Івано-Франківської організації Національної спілки письменників України Євген Баран подарував шкільній бібліотеці антологію «Галицький золотослов» (електронна версія), до якої увійшли члени 42-ох письменників Львівщини та Івано-Франківщини, та збірку «Франківськ, місто янголів». У рамках літературної пригоди відбулися декламування віршів Т. Шевченка, а також представлення літературного альманаху молодих літераторів Тлумаччини «Заграва», який побачив світ у редакційно-видавничому комплексі «Злагода»

Дністровський каньйон 0Дністровський каньйон 1Дністровський каньйон 2Дністровський каньйон 3Дністровський каньйон 4Дністровський каньйон 5Дністровський каньйон 6Дністровський каньйон 7

Акційні пропозиції

10:00 - 19:00 Понеділок - П'ятниця
Підбір туру