Про країну
Румунія – країна де панує дух романтичного і містичного Середньовіччя: стародавні замки, таємнича Трансільванія і світлий образ графа Дракули. Втім, тут також є пляжі чорноморського узбережжя, долина Дунаю, озера і лікувальні курорти.
Чи не чверть історичних місць Румунії претендують на ту чи іншу роль у житті відомого Влада Цепеша (він же - Носферату, він же - граф Дракула). Можна навіть сказати, що «тато» всіх вампірів став своєрідною туристичною «торговою маркою» країни. Втім, на одному графі, навіть немертвому, далеко не заїдеш. У Румунії це добре розуміють і тому докладають до антуражу і інші, більш речові цінності: непогану «екскурсійку», реконструйовані готелі, красиву природу Карпат, а взимку - ще й кілька гірськолижних курортів з хорошими трасами і розвиненою інфраструктурою.
Столиця - Бухарест. Великі міста - Брашов, Констанца, Сігішоара.
Регіони Румунії
В регіоні Валахія (або Мунтенія) розташовані столиця країни Бухарест, а також основні гірськолижні курорти Румунії: Пояна Брашов, Предял і Синая. Крім того, ця область знаменита мальовничим перевалом Трансфагараш і озером Видрар, древніми містами Куртя-де-Арджеш і Тирговіште.
Трансільванія - найпопулярніший регіон країни. Славиться на весь світ замком графа Дракули в Брані, середньовічними містечками Сібіу, Брашов і Сігішоара, унікальними укріпленими церквами, взятими під охорону ЮНЕСКО, а також незабутньою природою: лісами і полями, сніговими піками Фегераш і безліччю розкиданих тут і там руїн древніх фортець.
Регіон Добруджа, що простягнувся вздовж чорноморського узбережжя, включає всі основні пляжні курорти країни: це Мамая, Констанца, Ефоріє-Норд, Ефоріє-Суд, Костінешть, Нептун-Олімп, Юпітер, Кап-Аврора, Венус, Сатурн і Мангалія. Також саме тут знаходиться взята під опіку ЮНЕСКО унікальна дельта річки Дунаю - національний парк і приголомшливе по красі місце.
Марамуреш - найпівнічніший регіон країни. Тут збереглися дивовижні дерев'яні церкви, традиційні села, мальовничі гірські пейзажі і рецепт приготування яблучної настоянки, яку цінують у всій Румунії.
Банат - розташований на заході країни і вважається найбільш економічно розвиненим регіоном. Барокові міста начебто Тімішоари, стародавні німецькі поселення і мальовничі скелі - головні достоїнства цього краю.
Буковина славиться старовинними православними монастирями з дивовижними фресками, затишно розташованими серед мальовничих зелених пагорбів. Сучава, Путна, Вранці - назви цих монастирів знає кожен поважаючий себе шанувальник древньої культової живопису і архітектури.
Регіон Крішана цікавий своєю історією, великим містом Арад і як головні ворота Румунії для подорожуючих з Угорщини та центральної Європи. У країні привертають винні традиції, середньовічні міста і фортеці, а також прославлене дружелюбність місцевих жителів.
На території Румунії багато мінеральних джерел, а лікувальних курортів - понад 160. Найвідоміші: Текиргиол, Бейле-Оланешть, Ковасна, Сленик-Молдова, Совата, Бейле-Тушнад.
Розваги і пам'ятки Румунії
Румунія з її непростою історією багата на пам'ятки: овіяні легендами замки, неприступні фортеці, старовинні монастирі, величні природні пам'ятки - «екскурсійка» буде насиченою. Почати її, швидше за все, доведеться з Бухареста, який спочатку служив цитаделлю для захисту Валахії від турецьких військ. Століттями місто забудовували за образом і подобою Парижа, так що є і своя Тріумфальна арка, і ошатні сади на французький манер. В одному з них височить витончений палац Кантакузіно, в іншому - резиденція принца Фердинанда Котрочень.
Знайдуться і автентичні символи: грандіозний Палац парламенту, пишний Румунський Атенеум, Національні музеї мистецтв та історії.
Познайомившись зі столицею, гості поспішають побачити ту саму спадщину графа Дракули, що прославило Румунію на весь світ. Головна туристична принада - замок Бран з башточками, флюгерами та іншими атрибутами моторошнуватої обителі. Насправді, кривавий тиран провів тут максимум пару ночей в ув'язненні, а ось жив в Поєнарі, від якого залишилися лише руїни. Не менш ефектні замки Діва, Корвін, Пелеш і Фагараш - за легендами, всюдисущий Цепеш «зачекінився» чи не в кожному.
Вражають і румунські монастирі: Сучевіца нагадує військову фортецю (потужні стіни і справді захищали ченців від набігів), Хорезу - втілення бринковянского стилю, який ввібрав ісламські, візантійські і європейські мотиви, а Мраконія повністю затоплений, і лише коли рівень води в Дунаї падає, є шанс розгледіти руїни в формі хреста.
Найтаємничіша природна пам'ятка - ліс Хойя-Бачу, де здавна пропадають люди і взагалі трапляються всякі дивні речі. Якщо хочеться поберегти нерви і спокійно насолодитися краєвидами, краще відправитися в заповідники: що охороняютьсяЮНЕСКО нацпарку «Ретезат» водяться олені, сарни і бабаки, в «Винеторь Нямц» - бізони і зубри, а «Апусені» примітний печерами, каньйонами і водоспадами.
Кухня і ресторани
Румунська кухня досить оригінальна. Її основу складають м'ясо, птиця, усілякі овочі і кукурудза. Найпопулярніша страва - «мититеи» або «мічі», смажені на відкритому вогні пікантні ковбаски з трьох сортів м'яса. Їх подають на гаряче або до пива. Популярна також «мамалига» - круто зварена каша з кукурудзяної муки. Її їдять зі всілякими добавками, смажать, роблять пудинги і легкі закуски. Єдиний мінус - мала кількість національних ресторанів. Простіше знайти італійську кухню з непоганою пастою або піцою, ніж місцеву.
У столиці є заклади міжнародних фастфуд-мереж, а ось вуличну їжу з національним колоритом варто пробувати в провінції. Наприклад, в Трансільванії на відкритих прилавках красуються всілякі ковбаси, «полендвіца», бастурма, сири «вурда» і «кашкавал», варена кукурудза і запечені у фользі на вугіллі колобки з «мамалиги».
Відшукати кафе, де подадуть хорошу каву, не важко, а от чорний чай - велика проблема. Для румунів він, як правило, представляє трав'яний збір: найчастіше фруктовий.
Чудовою якістю славляться румунські вина і бренді «вінарс», сливовий самогон «цуйка», угорська «палінка». У місцевого пива теж відмінна репутація, кращий сорт - «Урсус», але самі румуни вважають за краще «Хайнекен» місцевого розливу. До речі, розливне пиво в барах - рідкість, майже всюди подають пляшкове.
Шопінг в Румунії
Магазини працюють з понеділка по п'ятницю з 9:00 до 18:00 з годинною перервою на обід. У великих містах є цілодобові торгові точки.
З Румунії везуть сливову настоянку (55-60 °), яблучну настоянку з області Марамуреш вишиті блузки, скатертини, серветки і рукоділля, керамічні ляльки, глиняний посуд, дерев'яні шкатулки. Крім того, дуже популярні всілякі сувеніри з «дракуловською тематикою»: куртки, тарілки, магніти, вставні зуби, майки, кепки.
Відмінним сувеніром вважається румунське вино. В регіоні Добруджа виробляють напій практично всіх сортів, плантації Мунтенії - основний постачальник високоякісного сухого червоного. Регіони Штефенешті і Олтенія спеціалізуються на білих винах з цінних сортів винограду, в Трансільванії хороші «Рислінг Італіко», «Гевюрцтраминер», «Піно Грі», «Совіньон Блан», а також місцеві «Фетяска Альба» і «Фетяска Регала».